Podróże


Szlakiem Orlich Gniazd
Jura to wymarzona kraina dla osób lubiących długie piesze wędrówki.Stare zamczyska,liczne jaskinie, drewniane kościółki, urokliwe stawy i źródełka. Szlak prowadzi z Krakowa do Częstochowy przez Ojcowski Park Narodowy, Piaskową Skałę, Ogrodziec i dalej w kierunku Smolenia. Zatrzymamy się w Ojcowie by zwiedzić Zamek i jedną z wielu jaskiń, jakie tam występują.

Największą atrakcją tutejszego parku, są bez wątpienia jaskinie, gdzie najciekawsze z nich to: Jaskinia Ciemna (widoczny obok obóz neandertalczyków) Jaskinia Nietoperzowa, Jaskinia Wierzchowska i oczywiście Grota Łokietka.
Na zdjęciu widzimy Zamek w Ojcowie zbudowany w XIV wieku, Z dawnej budowli zamkowej pozostały jedynie malownicze ruiny, resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża i brama wjazdowa. Zachowały się też ślady po zwodzonym moście i fosie


Wyjeżdżając z Ojcowa w kierunku Piaskowej Skały, mijamy Maczugę Herkulesa (niezwykłą skałę o wysokości 20m)
Na terenie parku występują formy skalne, które przybierają czasem fantazyjny wygląd. Obok widzimy Ciche Skały.


Będąc w Olkuszu warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego zamku Rabsztyn, jednego z ciekawszych Orlich Gniazd. W pobliżu zamku znajduje się urokliwy rezerwat „Pazurek” – enklawa dzikiej, jurajskiej przyrody.
Zamek Piaskowa Skała szczęśliwie nie padł w ruinę zaliczany jest do bardziej znaczących spośród Orlich Gniazd, stoi w obronnym miejscu - z trzech stron ostro opadają w dół skalne urwiska.


Ruiny jednego z największych i najstarszych Orlich Gniazd położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad położonym u jego stóp miasteczkiem. Zamek o bardzo ciekawych założeniach obronnych i bogatej także w dość krwawe epizody historii.
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego. . To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku.


Los okazał się łaskawy dla zamku w Bobolicach, który został odbudowany.Zamek Bobolice jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Położone na skalistych wapiennych wzgórzach zamki w Mirowie i w Bobolicach wyglądają niezwykle. Łączy je wspólna legenda, podzielił upływ czasu. Zamek w Mirowie znajduje się w stanie ruiny.

Co warto wiedzieć?
Szlak turystyczny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Długość 163 km.
Nazwany tak z uwagi na zamki obronne, usytuowane wzdłuż trasy, a zbudowane na stromych skałkach wapiennych, jak orle gniazda. Prowadzi z Krakowa do Częstochowy przez Ojcowski Park Narodowy, Pieskową Skałę, Olkusz, Ogrodzieniec, Klucze, Smoleń, Pilicę, Podzamcze, Mirów, Ostrężnik.
Co warto zobaczyć?
Ojcowski Park Narodowy - do dyspozycji turystów są dostępne wciąż te same obiekty: zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna oraz muzea - Przyrodnicze im. Prof. Wł. Szafera OPN i Regionalne miejscowego Oddziału PTKK oraz zespól sakralny Pustelni bł. Saomei w Grodzisku. Turyści mogą również zwiedzać prywatną galerię rzeźby Tadeusza Ostaszewskiego w Prądniku Korzkiewskim i chatę pustelnika w pobliżu skały Łaskawiec.
Poniżej Grota Łokietka - to jedna z najbardziej znanych polskich jaski. Obecnie jaskinia posiada oświetlenie elektryczne.
Kaplica "Na Wodzie" została wybudowana w 1901 r., z inicjatywy dra Stanisława Niedzielskiego, w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobione zostały na obiekt sakralny. Umieszczenie kaplicy nad Prądnikiem, wg tradycji wiąże się z wydanym przez cara Mikołaja II zarządzeniem, zabraniającym budowania obiektów sakralnych na "ziemi ojcowskiej", dlatego też postanowiono wybudować ją "na wodzie".
Atrakcją Parku są jurajskie skały wapienne. Około 150 milionów lat cały ten teren zalewały wody oceanu. Późniejsze przeobrażenia doprowadziły do znikania wód. Żyjące w nich zwierzęta pozostały na dnie morza. Kolejne kilka tysięcy lat doprowadziło do przekształcenia ich szczątków w warstwę wapienia. Skały wapienne łatwo podlegają działaniu wiatru, wody i słońca. Szybko rozpoczął się proces erozji. Rzeki rzeźbiły wapienie tworząc doliny, strome wąwozy i skały o oryginalnych kształtach.
Tuż za Bramą Krakowską, na głównym szlaku OPN-u, ze skały wypływa woda. Wywierzysko to nazwano Źródełkiem Miłości, nawet da się zauważyć pod wodą wymurowane serce - zakochani nie mogą ominąć tego magicznego miejsca !