Podróże


Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2. Można ją przebyć pieszo lub można też (uwaga) pojechać rowerem. Oczywiście jak wszędzie w Zakopanym również tutaj jeżdżą dorożki.
Wzdłuż doliny biegnie droga asfaltowa, która mniej więcej w połowie przechodzi w drogę szutrową. Jadąc rowerem warto więc go tutaj pozostawić, a dalszą trasę przejść piechotą.


Z Doliny Chochołowskiej można przejść na inne szlaki tatrzańskie, m.in. do Doliny Kościeliskiej, na Trzydniowiański Wierch, na Grzesia, oraz na grzbiet między Rakoniem i Wołowcem.
Częstym widokiem są również bacówki, gdzie górale z tamtejszego owczego sera wyrabiają oscypki. Wypas owiec prowadzą tutaj pasterze z Witowa, którzy w 1983 roku gościli w swym szałasie Papieża


Po wyczerpującej podroży docieramy do Polany Chochołowskiej, gdzie otaczają nas przepiękne widoki. Tutaj, podobnie jak w sąsiedniej Dolinie Lejowej, można jeszcze spotkać pasące się stada owiec oraz szeregi szałasów, jakby żywcem wyjęte ze starych fotografii.


Na polanie zbudowano dla gości schronisko.Przy schronisku rozpoczyna się znakowany szlak turystyczny na Trzydniowański Wierch. W dolnym odcinku szlak ten zwany jest szlakiem papieskim.W czerwcu 1983 roku przebywał w Dolinie Chochołowskiej i Jarząbczej Papież Jan Paweł II.
Dolina Chochołowska dzięki ogromnym przestrzeniom i dzikim zakątką wyróżnia się bogactwem fauny. Spośród rzadkich gatunków zwierząt spotkać tutaj można niedźwiedzia brunatnego, rysia, wilka i wydrę. W wyższych partiach gór żyją kozice i świstaki.
Co warto wiedziec?
Nazwę swą dolina zawdzięcza oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Wieś ta już w XVI wieku zajmowała obszar Tatr pomiędzy Wołowcem a Bobrowcem (bardziej użyteczne dla rolnictwa i pasterstwa obszary doliny już wcześniej zostały przydzielone nadaniami królewskimi innym wsiom starszym od Chochołowa). Dzięki występowaniu na dolinie dużej powierzchni polan i hal, stała się ona największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach. W 1930 r. 70 juhasów wypasało na niej ok. 4000 owiec, ponadto 280 pastuchów wypasało bydło. Ogromna też była liczba szałasów, bacówek i szop. Dolina Chochołowska miała też swoją przeszłość górniczą. Już od XVI w. prowadzono na niej prace górnicze i hutnicze, które trwały aż do drugiej połowy XIX wieku. Głównie wydobywano rudy żelaza, które początkowo wytapiano na miejscu, później zwożono je tzw. Drogą pod Reglami do huty w Kuźnicach. Niektóre nazwy w obrębie doliny związane są właśnie z tymi pracami (np. hala Stara Robota, Polana Huciska).
Północną część doliny budują dolomity i wapienie dolomitowe, które widać już przy Siwej Polanie. W dnie Potoku Chochołowskiego można zobaczyć zielonkawe łupki i wapienie kredowe.
Część południowa, od Wyżniej Bramy Chochołowskiej należy już do strefy skał krystalicznych.